Jak odebrat vzorek?

Vzorek zvládnete odebrat vlastními silami! Odběr se sestává ze tří kroků:

  1. vyzvednutí vzorkovnice
  2. odběru vody
  3. doručení vzorku vody do laboratoře

Odběr vody z kohoutku

1) Vyzvednutí vzorkovnic

Vodu je nutné odebrat do našich sterilních vzorkovnic, v žádném případě nelze použít vzorkovnice (nádoby) vlastní. Jenom tak lze zaručit, že případný pozitivní bakteriologický nález nebyl způsoben nečistotou ve vaší lahvi.

Celkem vás tedy čekají dvě cesty k nám do laboratoře, nejprve pro vzorkovnice, poté se vzorkem vody.

Vzorkovnice lze zdarma vyzvednout na jednom z našich pracovišť:

Adresa: Monitoring, s.r.o., areál VÚV, Podbabská 30, Praha 6.
Výdej vzorkovnic: pondělí - pátek 7:30 - 17:00

Vzorkovnice budou k vyzvednutí na adrese Podbabská 30, Praha 6 v otevírací době pondělí-pátek 7:30 - 17:00.
Termín vyzvednutí je nepovinný.

Adresa: Monitoring, s.r.o., Novákových 6, Praha 8.
Výdej vzorkovnic: pondělí 8:00 - 16:00, středa 8:00 - 12:00, čtvrtek 16:00 - 18:00, pátek 15:00 - 17:00.

Vzorkovnice budou k vyzvednutí na adrese Novákových 439/6, Praha 8 v otevírací době pondělí 8:00 - 16:00, středa 8:00 - 12:00, čtvrtek 16:00 - 18:00, pátek 15:00 - 17:00.
Termín vyzvednutí je nepovinný.

Adresa: Pekárenská 81 (vjezd do areálu z ulice U Sirkárny), České Budějovice, budova firmy Rumpold – společná budova s vrátnicí.
Výdej vzorkovnic: pondělí - pátek 7:00 - 9:00

Vzorkovnice budou k vyzvednutí na adrese Pekárenská 81 (vjezd do areálu z ulice U Sirkárny), České Budějovice (budova firmy Rumpold – společná budova s vrátnicí) v otevírací době pondělí - pátek 7:00 - 9:00.
Termín vyzvednutí je nepovinný.


Chcete si ušetřit čas a cestu? Můžeme odběr provést přímo u vás!

Objednávka rozboru včetně odběru u vás doma

Kontaktní údaje

O jaký rozbor máte zájem?

Cena za odběr naším pracovníkem je 500 Kč, v případě delší vzdálenosti než 30 km od sídla firmy (Podbabská ulice, Praha 6)  nebo od Českých Budějovic je připočtena doprava.
Novinka - stanovujeme pesticidy z ošetření zemědělských produktů (řepka apod.) v podzemní vodě. Pokud si je objednáte spolu s rozborem pitné vody, máte 99 Kč slevu (více info zde)

2) Odběr vody

  1. Je vhodné se zamyslet nad tím, odkud vodu nejčastěji odebíráme (z vodovodního kohoutku, přímo ze studny atd.). Pokud chceme vědět, co pijeme, je třeba odebírat vodu z kohoutku, jen tak jsou zahrnuty i případné vlivy vodovodního rozvodu po domě.
  2. V případě, že nebyla studna delší dobu používána (např. po zimě) je vhodné odčerpat vodu ze studně alespoň v trojnásobku objemu vody ve studni. Poté necháme vodu znovu nastoupat a odebereme vzorek.
  3. Před samotným odběrem necháme vodu 5 minut odtéct a poté začneme s odběrem.
  4. Při odběru postupujeme tak, aby případná nečistota z rukou nekontaminovala vzorek (tj. držet vzorkovnici tak, aby voda netekla přes prsty).
  5. Připravíme si ke kohoutku všechny vzorkovnice: skleněnou sterilní na mikrobiologický rozbor, plastovou litrovou na chemický rozbor a případně ještě plastovou 100 ml na těžké kovy.

Odběr vody pro stanovení chemických ukazatelů a těžkých kovů

Použijeme litrovou PET vzorkovnici, kterou 3x vypláchneme (včetně uzávěru) odebíranou vodou. Poté naplníme vzorkovnici až po okraj a uzavřeme ji.

Pokud máme i 100 ml PET vzorkovnici, postupujeme stejně.

Odběr vody pro stanovení bakteriologických ukazatelů

Použijeme speciální sterilizovanou plastovou vzorkovnici, vyzvednutou předem v laboratoři. Vzorkovnici otevřeme až těsně před odběrem. Vzorkovnice je opatřena pečetí s označenou dobou minimální trvanlivosti. Vzorkovnici otevřeme a bez vyplachování ji naplníme odebíranou vodou. Víčko po celou dobu držíme v druhé ruce vrškem k sobě, aby např. při kýchnutí nedošlo ke kontaminaci.

Vzorkovnici neplníme až po okraj, ale cca 2 cm pod hrdlo, aby měly bakterie dost vzduchu.

Odběr vody pro stanovení pesticidů

Použijeme hnědou skleněnou litrovou vzorkovnici. Vzorkovnici 3x vypláchneme (včetně uzávěru) odebíranou vodou. Poté naplníme vzorkovnici až po okraj a uzavřeme ji.

3) Doručení vzorku do laboratoře

Pokud vodu nevezete do laboratoře bezprostředně po odběru, je třeba vzorek chladit, v žádném případě nesmí zůstat na přímém slunci.

Vzorek je nutné doručit do laboratoře co nejdříve, nejpozději však do 24 hodin od odběru (kvůli ovlivnění mikrobiologie). Na výběr jsou 3 pracoviště:

Adresa: Monitoring, s.r.o., areál VÚV, Podbabská 30, Praha 6.
Příjem vzorků: pondělí - středa 7:30 - 17:00, čtvrtek 7:30 - 12:00.

Adresa: Monitoring, s.r.o., Novákových 6, Praha 8.
Příjem vzorků: pondělí 8:00 - 16:00, středa 8:00 - 12:00.

Adresa: Pekárenská 81 (vjezd do areálu z ulice U Sirkárny), České Budějovice, budova firmy Rumpold – společná budova s vrátnicí.
Příjem vzorků: pondělí - pátek 7:00 - 9:00

Kdy se dozvím výsledky?

Protokol s výsledky rozboru obdržíte po 10 – 14 dnech od dodání vzorku do laboratoře. V protokolu se snadno zorientujete pomocí přiloženého návodu nebo si můžete prohlédnout vzorový protokol v sekci Jak rozumět výsledkům.

Předávací protokol

Chcete-li, můžete si stáhnout a doma připravit předávací protokol, nebo si jej můžete vyzvednout spolu se vzorkovnicemi u nás v laboratoři.

Potřebujete poradit?

Zavolejte na telefon 266 316 272 nebo vyplňte tento formulář.